Skip to main content

Psy, tak samo jak ludzie, mogą zmagać się ze schorzeniami stawów. Występują one zarówno u młodych, jak i starszych zwierząt. Przyczyn może być wiele, podobnie jak objawów, które nasze zwierzaki umiejętnie kamuflują. Zastanawiasz się, jak rozpoznać problemy ze stawami u psa? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.

Jak zauważyć, że mój pies ma problem ze stawami?

Nasze czworonogi bardzo dobrze ukrywają towarzyszący im ból w stawach. Tak naprawdę ciężko rozpoznać, u nich pierwsze objawy. Problemy ze stawami u psa zaczynają być zauważalne dopiero, gdy ból jest nasilony, a zwierzakowi trudno go ukryć. To bardzo utrudnia właścicielowi zaobserwowanie problemu, aby minimalizować stany zapalne na wczesnym etapie ich wystąpienia.

Chore stawy u psa – objawy

Niektóre z objawów możemy natychmiast powiązać z bólem stawów, inne zaś nie są tak oczywiste, jak np. lizanie łapek, które może świadczyć o wielu innych problemach. Do najczęstszych objawów należą:

  • kulawizna lub utykanie,
  • niechęć do aktywności,
  • trudność w podnoszeniu się z pozycji leżącej,
  • problemy z wchodzeniem po schodach lub wskakiwaniem na łóżko,
  • niewielki zakres ruchu podczas chodzenia,
  • wzmożona senność,
  • apatia i izolowanie się od domowników,
  • obniżony apetyt,
  • nadmierne lizanie łapek.

Jakie są przyczyny problemów ze stawami u psa?

Każdy problem posiada swoje podłoże. Psie stawy mogą być narażone na ból z wszelakich powodów. Czynnikami, które sprzyjają zwyrodnieniom stawów są:

  • Wiek – zwyrodnienia u starszych psów są częstym schorzeniem. U psów dużych ras mogą występować od 6 roku życia, u psów małych ras od 8 roku życia.
  • Rasy predysponowane – niektóre rasy psów są o wiele bardziej podatne na schorzenia stawów. Obciążenie genetyczne dotyczy przede wszystkim ras olbrzymich, mimo to również rasy średnie i małe mogą być nim objęte.
  • Nadwaga – dodatkowe kilogramy mogą zbytnio obciążać stawy i potęgować stan zapalny.
  • Uszkodzenia – wszelkie złamania, zwichnięcia i skręcenia mogą być powiązane z wystąpieniem bólu stawów u psa.
  • Aktywność – nadmierne przeciążanie stawów podczas treningów może znacznie osłabić ich stan.
  • Choroby nowotworowe i autoimmunologiczne – one również mają przełożenie na pojawienie się stanu zapalnego w obrębie stawów.
  • Choroby zakaźne – np. bolerioza wywołana ukąszeniem kleszcza może pogorszyć stan stawów.

Jak rozpoznać problemy ze stawami u psa?

Mimo tak różnorodnych przyczyn, każda z nich objawia się w podobny sposób. Stawy u psa mogą być obrzmiałe, powodują ograniczenie ruchu i wydają się sztywne. Należy pamiętać, że stawy to nie tylko kończyny. Stan zapalny może wystąpić również w obrębie kręgosłupa, a ten znacznie ograniczy poruszanie się i ruch głową.

Dla rozpoznania, kluczowa jest wizyta u lekarza weterynarii, który wykona zdjęcie RTG, bądź zleci badania dodatkowe, takie jak analizę mazi stawowej lub morfologię krwi.

Jak dbać o psie stawy, aby minimalizować ryzyko wystąpienia bólu?

Często to właśnie te błahe rzeczy mogą zapewnić naszemu pupilowi zdrowe stawy. Choć w przypadku ras genetycznie obciążonych, problemy ze stawami wydają się nieuniknione, to nie oznacza, że właściciel nie może opóźnić ich wystąpienia. Co możemy zrobić, aby spowolnić pojawienie się pierwszy objawów?

W pierwszej kolejności zapewnij swojemu psu prawidłową dietę, kontroluj wagę i nie dopuszczaj do przekarmiania. Śliska podłoga to duże niebezpieczeństwo dla psa, może utrudniać mu poruszanie się, a także pozbawiać go równowagi. Łapki psa mogą się rozjeżdżać, dlatego warto ułatwić mu codzienne funkcjonowanie poprzez wyłożenie dywanu bądź maty antypoślizgowej. Pamiętaj o regularnej aktywności i spacerach, w celu polepszenia kondycji, które nie obciąża stawów, a pomaga budować sprawne mięśnie.

Wzmocnienie stawów psa od najmłodszych lat również ma duże znaczenie, stąd odpowiednia suplementacja będzie kluczowym działaniem zapobiegającym problemom stawów. Zarówno w przypadku szczeniąt, jak i dorosłych psów powinniśmy zwracać uwagę i możliwie ograniczać nagłe zrywy i skoki. Jeżeli Twój pies korzysta z kanapy lub łóżka, warto również przemyśleć zakup schodków, które ułatwią mu do nich dostęp i zredukują skoki.

Jaki preparat wybrać na stawy dla psa?

Głównym wyznacznikiem przy wyborze powinien być skład. Preparaty na bóle i wzmocnienie stawów zawierają glukozaminę i chondroitynę, które jako naturalny składnik chrząstki stawowej chronią ją i wspierają jej regenerację. Palmitoiletanoloamid łagodzi stany zapalne i bólowe, a więc skutki problemów stawowych stają się dla psa mniej odczuwalne. Podobne działanie wykazuje olej z nasion konopi, który nie tylko redukuje ból, ale również zwiększa zakres ruchów i ułatwia zasypianie. Olej z ryb zmniejsza stany zapalne, a dodatkowo poprawia kondycję psów z problemami stawowymi.

Preparatem, który posiada wszystkie powyższe składniki jest MULTIWAY VET® DUOCAPS OSTEO, czyli suplement na stawy dla psów i kotów. Zapewnia on ochronę stawów u młodszych zwierząt, a u starszych powoduje zmniejszenie stanów zapalnych i bólu w stawach. Dzięki tym właściwościom można go stosować profilaktycznie już w okresie intensywnego wzrostu lub przy zaburzeniach rozwoju stawów, a także u seniorów, przy chorobach zwyrodnieniowych stawów lub po zabiegach ortopedycznych.

Oprócz unikalnego składu, jego niewątpliwym atutem jest łatwość podania i wyjątkowym smak. Kapsułkę można podać psu na 5 sposobów:

  • podając ją w całości do jamy ustnej,
  • dodając kapsułkę do karmy,
  • wyciskając zawartość kapsułki do jamy ustnej,
  • wyciskając zawartość kapsułki do karmy,
  • wyciskając zawartość kapsułki do wody.

Specjalistyczny preparat na stawy MULTIWAY VET® DUOCAPS OSTEO smakuje nawet najbardziej wybrednym zwierzakom, dlatego Twój pies przyjmie go z przyjemnością. Prawidłowa suplementacja diety utrzymuje stawy w odpowiedniej kondycji i zapobiega pojawieniu się stanów zapalnych i bólu. Zapewnij stawom Twojego psa to, co najlepsze, czyli profesjonalny skład i smakowitość!

Leave a Reply