Choroby stawów to problem, który dotyka blisko 90% zwierząt, zarówno psów i kotów – niezależnie od rasy, wieku i płci. Mimo tego, na choroby zwyrodnieniowe stawów najbardziej narażone są zwierzęta starsze i otyłe, a także przedstawiciele ras olbrzymich i dużych. Ochrona stawów psa i kota jest działaniem, które może znacznie wydłużyć czas pojawienia się pierwszych objawów, bądź poprawić komfort zwierzęcia w przypadku wystąpienia bólu.
Ochrona stawów psa i kota może się okazać konieczna w okresie intensywnego wzrostu zwierzęcia, przy nadwadze i po zabiegach ortopedycznych.
Czym są choroby zwyrodnieniowe stawów?
Choroby zwyrodnieniowe stawów to uszkodzenie ich tkanek. Polegają one na nadmiernym obciążeniu i zaburzeniu ilości chrząstki stawowej. Objawiają się bólem oraz stanem zapalnym. Proces zwyrodnienia można spowolnić, natomiast nie można go zatrzymać, gdyż choroby stawów mają charakter postępujący i przewlekły.
Zwyrodnienia stawów wynikają także z uwarunkowań genetycznych (niektóre rasy są dużo bardziej narażone) lub mechanicznych. Wówczas dochodzi do zaburzeń odbudowy chrząstki stawowej, które powodują tarcie, zmniejszenie mazi w torebce stawowej i sprężystości stawów.
Jak rozpoznać pierwsze problemy ze stawami u psa i kota?
Rozpoznanie choroby stawów w jej wczesnym stadium jest problematyczne. Psy i koty skutecznie ukrywają ból przed swoimi właścicielami. Powinno się stale obserwować zachowanie zwierzaka, jak również nie bagatelizować pierwszych symptomów, nawet jeżeli przypisujemy je do wieku podopiecznego. Spadek aktywności, niechęć do zabawy, długie drzemki, unikanie kontaktu z właścicielem nie muszą być związane ze starością. Mogą być pierwszym i jedynym objawem pokazującym, że u zwierzaka wystąpił ból w obrębie stawów.
Wielu opiekunów, nawet jeśli zauważa zmiany w zachowaniu zwierzęcia, nie podejrzewa, że ich przyczyną może być przewlekły ból związany ze stanem zapalnym stawów. Dlatego też często, ochrona stawów zostaje wdrożona dopiero, gdy ten stan się nasili, a zmiany w elastyczności stawów stają się praktycznie nieodwracalne.
Objawy zmian i zapaleń zwyrodnieniowych stawów
Zaawansowany problem ze stawami u psów i kotów będzie wiązać się z silniejszymi i niepokojącymi objawami, które są znacznie bardziej dostrzegalne niż te w początkowej fazie. Pies lub kot z zapaleniem stawów będzie odczuwać ostry ból. W związku z czym można zaobserwować sztywność ruchów i ograniczenie skakania. Zwierzak może kuleć, odciążać łapę dotkniętą uszkodzeniem stawu, a podniesienie się z pozycji leżącej może sprawiać trudności.
W przypadku kotów z dużym prawdopodobieństwem będą występować zmiany dotychczasowych zwyczajów np. sen w niższych lub odosobnionych miejscach. Niejednokrotnie mogą się pojawić agresywne zachowania podczas próby podniesienia kota. Z kolei psy mogą mieć tendencję do wylizywania lub też obgryzania okolic stawów.
W takiej sytuacji, ochrona stawów psa i kota okazuje się nieodzowna, aby zapewnić komfort, redukcję bólu, jak również wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu ruchu.
Jak zapobiegać chorobom stawów u zwierząt?
Nie posiadamy dokładnej wiedzy, w którym momencie życia rozpoczynają się zmiany zwyrodnieniowe u psów i kotów. Nie sposób im zapobiec, jednak właściwa profilaktyka oraz reorganizacja w życiu codziennym mogą sprawić, że zmiany w stawach pojawią się później i będą bardziej łagodne w skutkach. Najważniejszym działaniem zapobiegającym tym problemom jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Obciążenie stawów towarzyszące nadwadze ma negatywny wpływ na ich stan. Dlatego też duża masa ciała i otyłość sprzyjają chorobom w obrębie stawów.
Zrzucenie zbędnych kilogramów i zwiększenie aktywności fizycznej ma duże znaczenie w ochronie stawów – redukuje to ich przeciążenie i poprawia stabilizację poprzez wzmocnienie mięśni.
Ochrona stawów we wczesnym wieku
Jak już wcześniej zostało wspomniane, u niektórych ras, powodem pojawienia się chorób stawów jest genetyka. W tym przypadku często właśnie waga, wzrost, budowa, które obciążają stawy, jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia chorób zwyrodnieniowych. Jeżeli posiadasz psa lub kota rasy obciążonej genetycznie, ochronę stawów możesz zacząć stosować profilaktycznie już w młodym wieku.
Wśród ras psów, które są najbardziej narażone na wystąpienie zmian zwyrodnieniowych wymienia się m.in.: golden retrievery, owczarki niemieckie, dogi niemieckie, nowofundlandy, bernardyny i amstaffy.
A jakie rasy kotów są narażone na choroby stawów? Problemy ze stawami przeważają u kotów rasy maine coon, norweski leśny, devon rex i abisyńskiej. U nich najczęściej mamy do czynienia z dysplazją stawu biodrowego.
Ochrona stawów psa i kota
Celem ochrony stawów jest zminimalizowanie bólu i zniesienie stanu zapalnego u starszych zwierząt lub u zwierząt po przebytych zabiegach ortopedycznych. U młodszych zwierząt ochrona stawów przedłuży ich dobra kondycję, zwiększy elastyczność i zapewni wytrzymałość.
Co zrobić, aby chronić stawy psa i kota? Oprócz redukcji stanu zapalnego i bólu ważne jest dostarczenie stawom składników, które wchodzą w skład chrząstki stawowej, gdyż wraz z wiekiem obserwuje się ich ubytek. W przypadku wystąpienia problemów ze stawami u psów i kotów polecamy zastosować MULTIWAY VET DUOCAPS OSTEO. Preparat ten zawiera palmitoiloetanoloamid i CBD, działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz zwiększające zakres ruchów zwierzęcia. Olej z ryb znajdujący się w preparacie jest szczególnie polecany w przypadku zapaleń kości i stawów u zwierząt. Prócz tego w produkcie znalazły się chondroityna i glukozamina, czyli składniki budulcowe i wspierające prawidłowe funkcjonowanie stawów. Unikalny skład i wyjątkowy smak zapewniają skuteczne działanie i łatwe podanie.
MULTIWAY VET DUOCAPS OSTEO to preparat w formie otwieranych kapsułek na stawy. Jest to specjalistyczny preparat do stosowania profilaktycznie u szczeniąt i kociąt, jak również dorosłych i starszych psów czy kotów.