Skip to main content

Wiosna już za pasem, a to znak, że nasze czworonogi czeka duża metamorfoza. To nie tylko czas intensywnej wymiany sierści, ale również najlepszy moment, aby ją odżywić, nadać zdrowego wyglądu i blasku. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja sierści u psów i kotów wiosną.

Jak dbać o psa i kota wiosną?

Koniec zimy i nadchodząca wiosna sprzyja zmianom, w tym również tym dotyczącym wyglądu naszych pupili. Psy i koty wchodzą w linienie fizjologiczne, czyli okresowe wypadanie sierści. Gubienie sierści przez psa i kota nie powinno być dla nas niepokojącym objawem, jeżeli następuje po okresie zimowym.

Pielęgnacja sierści u psów i kotów jest bardzo ważna, niemniej jednak powinno się u nich wykonać także inne zabiegi pielęgnacyjne. Regularnie powinniśmy kontrolować stan skóry, uszu, łap i pazurów u naszych zwierząt. Wraz z nadejściem wiosny również powinnyśmy sprawdzić ich kondycję.

Nie zapominajmy o ochronie przed kleszczami, które mocno zagrażają naszym czworonogom w najbliższym czasie.

Wiosna – okres linienia

Linienie fizjologiczne objawia się okresowym gubieniem sierści przez zwierzęta. Ten naturalny proces ma miejsce 2 razy w roku: wiosną i jesienią. Wiosną psy i koty gubią sierść, aby pozbyć się jej nadmiaru, którego zadaniem było chronienie przed niską temperaturą. W tym czasie sierść jest mocno osłabiona również ze względu na styczność z suchym powietrzem podczas okresu grzewczego. Wówczas temperatura w pomieszczeniach, w których przebywały czworonogi była wysoka, a ta znacznie wysusza ich skórę. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz, na którą są narażeni nasi psi i koci przyjaciele powoduje, że ich sierść staje się matowa i osłabiona.

Z tego powodu, początek wiosny to czas, w którym musimy zadbać o przywrócenie zdrowego wyglądu sierści naszych czworonogów.

Jak poradzić sobie z linieniem?

Czas linienia u psów i kotów może trwać od 4 do nawet 8 tygodni. Choć sierść wypada przez cały rok, to wówczas możemy zaobserwować nasilone objawy. Wyczesywanie sierści jest jednym ze sposobów, aby jak najszybciej uporać się z tym problemem.

Sierść powinno się wyczesywać codziennie, w zależności od potrzeb możemy do tego wykorzystać szczotkę lub grzebień, a dla wrażliwych zwierząt polecamy gumową rękawicę. Dlaczego tak ważne jest czesanie? Otóż jest ono szybkim sposobem na pozbycie się nadmiaru sierści. Poprawia ukrwienie skóry, co przyczynia się do zdrowego wzrostu sierści. Poprzez dokładne czesanie możemy również pozbyć się soli i piasku zalegającego w okrywie włosowej.

Dla pozbycia się zbędnej sierści i czynników, które mogą ją osłabiać, niezbędna jest wiosenna kąpiel.

Pielęgnacja sierści u psów i kotów wiosną

Nowy sezon powinniśmy rozpocząć wykonując dokładną kąpiel. Na tę okazję najlepiej wybrać ciepły i bezwietrzny dzień, aby uchronić zwierzaka przed chorobą, a także ułatwić samodzielne wyschnięcie. Jeżeli nie możemy mu zagwarantować takich warunków, można go wykąpać po wieczornym spacerze.

Mycie psa i kota umożliwia szybsze pozbycie się martwej sierści. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt długowłosych, u których sierść jest gęsta i podatna na kołtunienie. Odpowiednio dobrane kosmetyki dla psów i kotów, jak POLIDERM® SZAMPON, jeszcze dodatkowo wspomogą nas w szybkim przywróceniu dobrej kondycji sierści.

Mimo tego zastosowania szamponu i odżywki, nie powinniśmy zapominać o czesaniu, nawet tuż po kąpieli, w trakcie suszenia. Jest ono wręcz wskazane dla uzyskania lepszych efektów. Niemałe znaczenie dla kondycji sierści u psów i kotów ma również odpowiednia dieta. Uzupełnianie zapotrzebowania na witaminy i minerały może znacznie wzmocnić sierść.

Bardzo dobrą praktyką jest suplementacja, dzięki której dostarczymy pupilowi kluczowych składników, które odpowiadają za prawidłową kondycję sierści. MULTIWAY VET® DUOCAPS SIERŚĆ to specjalistyczny preparat, który wzmacnia sierść i skórę. Warto stosować go pomocniczo w przypadku nadmiernego linienia i zmatowienia sierści. Preparat wzmacnia oraz odżywia sierść i skórę, a dodatkowo nadaje im blasku i zdrowego wyglądu.

Wiosna to okres regeneracji sierści po ciężkiej dla niej zimie. Bez pomocy właściciela i wielokierunkowej pielęgnacji, ten czas będzie mocno wydłużony. Czesanie, kąpiel, dieta i suplementacja to najważniejsze kroki na drodze do przywrócenia zdrowej i mocnej sierści.