Wygląd skóry i sierści odzwierciedla stan zdrowia zwierzęcia. Za zdrowo wyglądającą skórę i lśniącą sierść odpowiada również odpowiednia dieta i suplementacja, a także zabiegi pielęgnacyjne. Zdrowa skóra powinna być czysta i jędrna, a sierść gładka i błyszcząca. Zdarza się jednak, że pomimo odpowiedniej diety i braku chorób ogólnoustrojowych okrywa włosowa jest sucha i łamliwa, a skóra przetłuszcza się lub wręcz odwrotnie – jest przesuszona.
U niektórych ras psów, takich jak retrievery czy syberian husky zaobserwować można okresy linienia przypadające zazwyczaj na późną wiosnę i późną jesień, w trakcie których znaczna część podszerstka zostaje wymieniona. Wiele ras psów krótkowłosych nie ma wyraźnie wyrażonego podszerstka i u nich takie linienie może trwać tak naprawdę cały rok. Wśród ras psów można też wyróżnić takie, u których linienie nie występuje praktycznie wcale – takie rasy wymagają regularnego podcinania włosów w salonach groomerskich.
Czynnikami gromadzącymi się na powierzchni skóry są:
- złuszczone keratynocyty,
- produkty wydzielania gruczołów łojowych,
- zanieczyszczenia środowiska,
- bakterie,
- drożdżaki,
- pyłki.
Ich nadmiar powodować może wtórne zakażenia oraz podrażnienia skóry. Ważne jest więc, by pamiętać i dbać o jej właściwą pielęgnację i oczyszczanie.
Najważniejszym elementem pielęgnacji wydaje się być regularne szczotkowanie sierści zwierzęcia. Taki zabieg umożliwia usuwanie gromadzących się na powierzchni skóry martwych komórek, starych, zniszczonych włosów i kołtunów. Wyczesywanie podszerstka ułatwia zwierzęciu termoregulację i umożliwia również rozprowadzenie płaszcza lipidowego po powierzchni skóry oraz na całej długości włosa. Dodatkowo czesanie zwierząt poprawia ukrwienie ich skóry. Częstotliwość szczotkowania naszych pupili zależy głównie od rodzaju sierści i ilości podszerstka – zwierzęta z długą sierścią i gęstym podszerstkiem wymagają niemal codziennego wyczesywania, natomiast zwierzęta z krótkim włosem i bez podszerstka nie muszą być czesane tak często – zazwyczaj wystarczy wyczesać je kilka razy w tygodniu. Warto podkreślić, że regularne czesanie zmniejsza również ilość sierści pozostawianej w domu.
Kolejnym elementem pielęgnacji skóry i sierści zwierząt jest przeprowadzanie kąpieli pielęgnacyjnych. Częstotliwość takich zabiegów jest zależna od jakości włosa oraz od pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Gdy sierść zwierzęcia jest regularnie wyczesywana, to większość kotów i niektóre psy może nie być kąpanych nawet przez dłuższy czas. U zwierząt, u których występują problemy dermatologiczne kąpiele muszą być przeprowadzane dużo częściej. Ważne, by pamiętać o tym, że pH skóry psów i kotów znacznie różni się od pH skóry człowieka i w związku z tym stosowanie ludzkich szamponów czy mydeł nie jest zalecane do przeprowadzania kąpieli naszych pupili. Niewłaściwe pH może bowiem przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania bariery naskórkowej. W trakcie kąpieli warto pamiętać, by nie wylewać szamponu bezpośrednio na skórę zwierzęcia, a rozcieńczyć go najpierw wodą. U psów długowłosych preparat należy delikatnie wmasowywać w sierść, aby zapobiegać zmatowieniu włosa, natomiast u psów krótkowłosych pianę wciera się bezpośrednio w skórę.
W trakcie kąpieli istotny jest również sposób rozprowadzania szamponu – powinno się wcierać szampon zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Jest to szczególnie ważne u takich ras, jak doberman czy dalmatyńczyk, u których nakładanie szamponu pod włos może przyczynić się do rozwoju pokąpielowego zapalenia mieszków włosowych.
Także niedokładne spłukanie szamponu może powodować podrażnienia skóry i jej stany zapalne, więc należy pamiętać, by płukanie przeprowadzać do momentu, kiedy w wodzie nie będzie już resztek szamponu. Po kąpieli warto zastosować specjalistyczną odżywkę, ponieważ szampon może powodować pojawienie się ubytków płaszcza lipidowego skóry. Stosowanie odżywki zapobiega przesuszaniu, które może pojawić się w wyniku tych naruszeń. Dodatkowo zastosowanie odżywki po kąpieli eliminuje efekt puszenia się sierści i sprawia, że staje się ona gładsza i łatwiejsza do rozczesania.
W przypadku kotów, które zdecydowanie gorzej niż psy znoszą kąpiele, a dodatkowo samodzielnie przeprowadzają zabiegi pielęgnacyjne nie ma konieczności częstego ich wykonywania. Zwłaszcza u kotów takich ras jak koty syjamskie, Devon rexy, rosyjskie niebieskie czy persy wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać szczególnie delikatnie, by nie spowodować niszczenia włosów. Po kąpieli koty trzeba dokładnie wyczesać i jak najszybciej wysuszyć żeby nie doprowadzić wychłodzenia organizmu.
Odpowiednią pielęgnację pomogą zapewnić produkty dermatologicznej linii Poliderm. Zarówno szampon POLIDERM jak i odżywka POLIDERM sprawdzą się w pielęgnacji delikatnej skóry objętej procesem zapalnym, jak i skóry zwierząt, u których problemy dermatologiczne nie występują. Preparaty zapewniają działanie keratolityczne, rozmiękczają zrogowaciały naskórek, odbudowują jego warstwę ochronną i nawilżają skórę, a ponadto działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Stosując preparaty naprzemiennie można uzyskać najlepsze efekty.