Skip to main content

Sezonowe linienie sierści u psów i kotów to naturalny proces, który zachodzi u wielu zwierząt domowych. Jest to związane z cyklem życiowym ich futra i warunkami atmosferycznymi. To zjawisko często dostarcza opiekunom wiele problemów, ale zrozumienie go może pomóc w radzeniu sobie z nadmiernym wypadaniem sierści i utrzymaniem zdrowego futra u swojego Pupila.

Sezonowe linienie sierści u psów i kotów

Wiosną i jesienią sierść zmienia się i dostosowuje do nowych warunków pogodowych. Wypadanie sierści trwa najczęściej 6 tygodni. Psy i koty linieją 2 razy do roku: po zimie oraz przed zimą. Gubią zewnętrzną okrywę włosową, której zadaniem była ochrona przed panującą temperaturą. Takim sposobem przygotowują się na nadchodzące zmiany w pogodzie.

Po linieniu fizjologicznym, wypadanie sierści powinno ustać. Jeżeli ten proces nie mija, oznacza najczęściej linienie patologiczne, które może być związane z problemami skórnymi, chorobami autoimmunologicznymi, alergiami czy nieprawidłową dietą.

Sezonowe linienie wiosną a jesienią

W sezonowym linieniu można zaobserwować różnice. Wiosenne linienie wydaje się być dużo bardziej intensywne, ilość wypadającej sierści jest znacznie większa niż podczas jesiennego linienia.

Początkiem wiosny psy i koty gubią gęsty podszerstek, a ten jest zastąpiony przez jaśniejszą i cieńszą okrywę włosową. Odwrotny proces odbywa się jesienią, gdy zwierzęta przygotowują się na zimę i zmieniają sierść na grubszą.

Wzmożone linienie nie powinno być powodem do zmartwień. Podejrzenia za to może wzbudzić wystąpienie miejscowego łysienia, łupieżu czy intensywne drapania się przez pupila. Łupież sezonowy może pojawić się w okresie zimowym, a to ze względu na niską wilgotność, które wysusza skórę pupila. W każdym z wymienionych przypadków, niezależnie od przyczyny warto działać wspomagająco na skórę i sierść.

Jak skrócić czas linienia?

Sezonowe linienie u psów i kotów może być frustrujące zarówno dla właścicieli, jak i samych zwierząt. Chociaż nie można całkowicie zatrzymać naturalnego procesu linienia, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc skrócić czas trwania tego okresu i zmniejszyć ilość wypadających włosów:

  • Zdrowa dieta: Zapewnij swojemu zwierzęciu dobrze zrównoważoną dietę bogatą w białko, witaminy i minerały. Warto również wybrać karmę odpowiednią dla rasy i wieku zwierzęcia, ponieważ różne grupy zwierząt wymagają różnych składników odżywczych.
  • Suplementy: Rozważ podawanie suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści.
  • Regularna pielęgnacja: Regularne szczotkowanie sierści pomaga usunąć martwe włosy i pobudza krążenie krwi, co może pomóc w przyspieszeniu wzrostu nowych włosów. Wybierz odpowiednią szczotkę do sierści swojego zwierzaka, zależnie od jego typu włosa.
  • Kąpiele: Regularne, ale nie zbyt częste, kąpiele mogą pomóc w utrzymaniu czystej i zdrowej skóry. Używaj łagodnych szamponów przeznaczonych specjalnie dla psów i kotów, aby nie podrażnić ich skóry.

Suplementacja podczas sezonowego linienia jest konieczna

Sierść musi być przygotowana na aktualne warunki pogodowe, a dobrą kondycję skóry i sierści zapewnia MULTIWAY VET® DUOCAPS SIERŚĆ. Suplementacja jest szczególnie polecana w przypadku nadmiernego linienia i sezonowej wymiany sierści dla jej wzmocnienia i szybszego rozwiązania problemu.

MULTIWAY VET® DUOCAPS SIERŚĆ to kapsułki twist-off na sierść uzupełniające dietę. Składniki odżywcze zawarte w wygodnej, smacznej kapsułce, wpływają pozytywnie na poprawę kondycji sierści i skóry, wzmacniają strukturę włosa, nadając jej zdrowego wyglądu i blasku. Regularne stosowanie może również wpływać na poprawę koloru i blasku sierści, sprawiając, że stanie się bardziej intensywna i lśniąca.

Leave a Reply